Z wyborem biegłego nie warto zwlekać
Spółki podlegające obowiązkowi badania sprawozdania są zobowiązane do wyboru audytora oraz uzyskania opinii i raportu z badania. Decyzja w tym zakresie może mieć wpływ na postrzeganie zbadanego bilansu przez jego użytkowników.
Badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta ma spełniać wiele ważnych celów, takich jak zwiększenie zaufania do danych prezentowanych przez spółki oraz poprawa porównywalności danych między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Nie każde sprawozdanie podlega jednak obowiązkowi badania, tak więc nie każda spółka zobowiązana jest do wyboru biegłego rewidenta >patrz ramka.
Kto podlega badaniu
Obowiązek badania uregulowany jest w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem obowiązkowemu badaniu podlegają roczne sprawozdania finansowe:
- spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
- jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 2b ustawy o rachunkowości,
- jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
- krajowych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego,
- spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,
- pozostałych jednostek (przede wszystkim spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich, komandytowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta